PİYANO ÖĞRENİMİ İÇİN TEMEL BİLGİLER

Kimler Piano eğitimi alabilir?

Fiziksel ve zihinsel yeterlilik olduğu süreçte herkes her yaşta piano eğitimine başlayabilir. Yani kol ve ellerde ölçü ve kuvvet eksikliği, kulakta sağırlık ve ileri derecede nörolojik(Alzeimer gibi) rahatsızlık olmaması anlamındadır.

Piano için özel yetenekli olmak şartmıdır?
Genel olarak şart değildir. Eğer öğrenci için Virtioz Pianist veya Profesyonel Pianist olmak temel amaç ise şarttır.(İdil Biret , Fazıl Say vs. gibi)
Ancak Hobi olarak piano çalmak isteniyorsa , önce istek sonra yetenek sonrada çalışma üçleme yöntemi uygulanmalıdır. Bu durumlarda çok yüksek yeteneğe gerek yoktur. Bu konuda eğitimciler herkesin her yaşta piano çalabileceğini ama seviye farklılıkları olabileceği konusunda hemfikirler.
Yani vasat bir yetenek , istek ve çalışma ile desteklendiğinde hobi olarak Piano çalmak için yeterlidir.

Piano eğitimi için ideal yaş sınırı nedir?
Burada yine amaç söz konusudur. Amaç pianist veya konsertist olmak ise 4-5 yaşlara az da olsa rastlanmıştır. Bu durum istisnai kabul edilir. 4 yaş bile ender görülen vaka kabul edilmektedir..Bu durum ancak özel yetenekli çocuklar için geçerlidir.Ancak Lise ve üniversite sıralarında başlayıp konsertist olanlar da azda olsa vardır.
Genellikle piano çalmak hobi veya kültür eklentisi olarak görülmektedir. Çocuğunun Pianist olarak yetişmesini isteyenlere çok az rastlanmaktadır. Genellikle ebeveynler çocuğum Üniversite eğitimini yapsın ama piano da çalmayı bilsin diye düşünmektedirler. Haksızda sayılmazlar.Çünkü günümüz Türkiyesinde Evrensel Klasik müzik sanatçılarının maalesef işsiz kalmak gibi sorunlar yaşadıkları bir gerçektir….

Eğer Piano eğitimi kültür ve hobi olarak 2nci eğitim olarak düşünülüyorsa Piano eğitimcilerinin önerisi ilköğretim ile birlikte başlanmasıdır. Ama bu sadece bu yaşta başlanır anlamına da gelmez. 10 lu 20 li yaşlar arasında 2nci eğitim olarak da başlanabilinir.
Yani hobi ve kültür anlamında Pianoya başlama yaşı yoktur..Fiziki ve zihinsel yeterlilik taşıyan 50-60 lı yaşlarda bile başlayıp çalabilenler vardır.

Özet:
a)Çocuğunuzu çok yetenekli buluyor ve Konser Pianisti olmasını düşünüyorsanız 4 lü yaşlarda arayışlara girmelisiniz. Bulunduğunuz yöredeki Konsrevatuvar müdürlüklerine başvurmalısınız.
b) Kültür ve hobi olarak 2nci eğitim için düşünüyorsanız ilköğretim den sonra her yaş piano çalmak için uygundur. Yani bu durumlarda Piano öğrenmek için başlama yaş sınırı yoktur..

Piano ne kadar zaman da öğrenilir?

Genellikle Kültür ve Hobi amaçlı Piano öğrenmek isteyenler şu soruyu sormaktadırlar. “Başladıktan ne kadar bir zaman sonra bir şeyler çalabiliriz ?”
Böyle bir soru tamamen yanlış bir sorudur.
Mantık olarak ilk gün bile bir şeyler çalabilirsiniz. Ama doğru olan cevap da bu değildir.
Bu sizin hangi seviyede çalmak istediğinize bağlıdır. Bu da ancak çalışma sistemi ve zamanıyla ilgilidir.
Eğer bu işi hobi olarak yapacaksanız haftada 1 saat ders yeterli olabilir.
Ancak 1 saat ders almakla iş bitmiş sayılmaz.
Almış olduğunuz dersi mümkün ise her gün z 30-45 dakika tekrar etmelisiniz. Çünkü Genel Enstruman eğitiminde çalışmak tekrar anlamı taşımaktadır. Yani her dersten sonra ki , yeni bir derse kadar yaklaşık toplam 5 saat çalışmalısınız. Ancak bu 5 saatlik çalışma süresi hafta içine muhakak yayılmalıdır. 4-5 gün hiç çalışmayıp 1 günde 5 saat çalışmak pek doğru bir yöntem sayılmaz vede çok sağlıklı ilerleme sağlamaz.
Bu yönteme bağlı kalmak şartıyla çalışma periyotlarını ne kadar arttırabilirseniz seviyeniz o kadar çabuk yükselir.

Yazan: İlhan Börekci


Sıkça Sorulan Sorular

 


Ana Sayfa | Piyano | Arp | Gitar | 2. El Piyano | Kiralık Piyano | Nakliye | Akort | İletişim

(c) İFS Müzik 2009 ... TASARIMUZMANI.com